Wp Horoskopy
Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad
wp

Dary zimy - medytacja

Dary zimy - medytacja

Nadchodzi zima. Najciemniejsze dni w roku zachęcają nas do schowania się pod kołdrę z kubkiem gorącej herbaty. To czas, kiedy poziom energii jest niski, działanie zastępuje rozleniwienie, a senność odczuwana jest przez większość dnia. Tak, jak jesień przygotowuje nas do odpuszczania, tak zima uczy nas spokoju, wyciszenia i głębokiego wejścia w siebie. Zima to najlepszy czas, aby zadbać o własną wewnętrzną energię w formie medytacji oraz długiego, głębokiego i regenerującego snu. Warto uszanować własne potrzeby właśnie przez stopniowe wycofywanie się z energicznych działań. Zima to czas, kiedy pielęgnujemy siebie i kumulujemy życiową energię.

W tradycji wschodu zima obrazowana jest w formie słońca zamkniętego i przechowywanego w odwróconej butelce. Jest to sprytny sposób pokazania nam, że energia zimą zamyka się i magazynuje. Cała przyroda znajduje się w stanie ciszy i hibernacji. Zimę definiuje się jako koniec pór roku; to najciemniejsza, najchłodniejsza i najbardziej yin pora roku. Dlatego jest to najlepsza pora roku, aby oszczędzać i odżywiać własną energię Qi. W okresie zimowym zachęcam więc, aby kłaść nacisk na bezruch i wewnętrzną refleksję, dłuższy sen lub drzemki i utrzymywanie wewnętrznego ciepła we wszystkich narządach, zwłaszcza w obszarze brzucha, w naszym wewnętrznym piecu.

 

Dlaczego zimą powinniśmy odżywiać i chronić swoją energię?

Zima to najbardziej yin pora roku - cała przyroda jest nieruchoma i zapada w stan hibernacji, przygotowując się na wiosnę. Yin w naszym organizmie to woda, nerki i esencja życiowa. Zima to optymalny czas na uzupełnienie tej esencji i zapobiegnięcie jej wyciekaniu. Chronić oznacza utrzymywać i nie marnować energii. Energia ucieka, gdy prowadzimy niezrównoważony tryb życia, brakuje nam snu, przez złe odżywianie, stres, nadmiar emocji oraz przez nadmierną aktywność seksualną. Odżywianie oznacza wzmacnianie i wspieranie go poprzez ciepłe zupy, sen, masaże, kąpiele, miłość, wdzięczność, spokój, ćwiczenia oraz medytacje skupiające się na nerkach i równowadze.

 

Zapraszam do medytacji, która pozwoli Ci dostroić swoją energię do zimy.

 

Zimowa Medytacja przynosząca wewnętrzny spokój:
 

Krok 1 W pozycji siedzącej wyprostuj swoje plecy.
Krok 2 Rozetrzyj swoje dłonie tak, aby wytworzyć w nich ciepło.
Krok 3 Robiąc wdech, przyłóż je na plecy, w okolicach nerek. Masuj to miejsce tak długo, jak możesz wytrzymać na wdechu.
Krok 4 Zrób wydech i zrelaksuj się, dłonie opieramy swobodnie na kolanach lub udach.
Krok 5 Zamknij oczy i skup swoją uwagę na obszarze nerek.
Krok 6 Oddychając spokojnie i naturalnie wyobraź sobie źródło czystej, życiodajnej wody wypływające z miejsca, na którym się teraz skupiasz.
Krok 7 Poprowadź swoim umysłem nurt wody z nerek do góry wzdłuż kręgosłupa, obserwując jednocześnie, jak poszerza się jego objętość z wąskiego strumyka do szerokiej rzeki.
Krok 8 Tak, jak rzeka wpływa do morza, tak nurt energii, którą prowadzisz wpływa do twojej głowy.
Krok 9 Poczuj, jak czysta woda rozpływa się po całym obszarze głowy i zaobserwuj, jak zmienia się twój wewnętrzny, emocjonalny stan. Stajesz się spokojniejsza, bardziej wyciszona i zrównoważona.

 

Powyższą medytację możesz wykonywać w dowolnym momencie dnia lub nocy. Musi być ona jednak wykonywana na siedząco, nigdy na leżąco. Prostowanie pleców i budowanie otwartej postawy ciała jest jednym z podstawowych elementów przywracania równowagi w ciele. Zauważ, że za każdym razem, gdy twoje plecy są zgarbione, ściśnięty zostaje twój żołądek, a klatka piersiowa zamyka się. Wyprostowana postawa ciała to jeden z kluczowych elementów niezbędnych do utrzymania stałego przepływu energetycznego w całym ciele. Zalecam więc codziennie pilnować swojej postawy. Za każdym razem, gdy zaobserwujesz, że nie jesteś wyprostowana, otwórz swoją klatkę piersiową, delikatnie ściągając łopatki i delikatnie wypychając splot słoneczny do przodu. Zrób kilka oddechów w tej pozycji przyzwyczajając się do nowej, zdrowszej wersji siebie.

 

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu!

Namaste

AUTOR ARTYKUŁU

Aleksandra

Aleksandra

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
wp
wp