Wp Horoskopy
Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad
wp

Znaki zodiaku jako cykle rozwoju osobowości człowieka

Znaki zodiaku jako cykle rozwoju osobowości człowieka

Sprawdź jak znaki zodiaku wpływają na rozwój naszej osobowości...

Baran
Znak Barana rozpoczyna zodiakalną wędrówkę przez poszczególne etapy naszego życia. To bardzo wyrazisty znak trygonu ognia. Posiada pierwotny instynkt życia i determinację w działaniu. Idzie do przodu, zawsze gotowy do rywalizacji i zwyciężania. Sprzyja mu w tym Mars. W pozytywnym aspekcie kieruje się entuzjazmem i radością istnienia. Żyje z poczuciem realizacji wyznaczonych, ambitnych celów i nie spocznie dopóki ich nie spełni. Po czym wyznacza nowe, ponieważ nie zna odpoczynku, Baran regeneruje się w działaniu, ma energię odnawialną jak mało kto. W negatywnym aspekcie niestety, jest uparty i pewny swoich racji i poglądów. Przekonany o własnej nieomylności. Swoim egocentryzmem przypomina Lwa, a egoistyczne rozumienie posiadania sprawia, że bywa trudnym w relacjach z najbliższymi. Jednak, co trzeba oddać Baranowi, zawsze będzie bronił honoru i godności własnej i rodziny. Barany są wierne, lojalne i godne zaufania. Jednak trzeba zawsze pamiętać, że są spontaniczne i podejmują czasem decyzje nieprzewidywalne, nawet dla nich samych. Zachowują długo młodzieńczą energię i ekspresję życia. Ich pierwotna natura nigdy nie wygasa. Są niezniszczalne w pracy i życiu codziennym.

Byk
To drugi etap rozwoju człowieka najbardziej związany z materią. Jego żywiołem jest Ziemia, z tego biorą się takie cechy jak przywiązanie do miejsca, poczucie bezpieczeństwa materialnego i dbanie o własność. Wenus, patronka urodzonych w znaku Byka, sprawia że jej podopieczni mają zmysłową naturę, są porywczy i emocjonalni. To także okazy zdrowia i sił witalnych. Łatwo zaskarbić sobie ich uczucia dobrą kuchnią i egzotycznymi smakami. Byki dbają o dom, lubią bywać na salonach i w dobrym towarzystwie. Dużo pracują i poświęcają się bez reszty, gdy są docenione i czerpią z tego wymierne korzyści. Kobieta Byk jest symbolem dobrego gustu, estetyki i elegancji. Byk symbolizuje etap gromadzenia dóbr materialnych, które w przyszłości mają dać bezpieczeństwo dla siebie i rodziny. W negatywnym aspekcie Byki stają się skąpe, przesadnie troskliwe i wymagają więcej od bliskich, niż same dają. Aspiracje często przerastają ich rzeczywiste możliwości. Mają o sobie zawsze dobre zdanie i są z siebie zadowolone. Mimo wielu wad, Byki są lubiane a nawet podziwiane przez otoczenie, dlatego że potrafią osiągnąć sukces własną pracą i uporem w dążeniu do celu. To trudny do jednoznacznego zdefiniowania okres, ponieważ daje dużo ciężkiej pracy od podstaw, która długo nie przynosi oczekiwanych efektów, wymaga cierpliwości i uporu. Jednak prędzej czy później Byki są wynagradzane za swój trud i determinację. Może to właśnie jest lekcja przetrwania, której celem jest wzmocnienie sił na następne etapy?

Bliźnięta
Gdy już zostało osiągnięte poczucie bezpieczeństwa materialnego i pewna stabilizacja egzystencjalna, czas na pierwsze kroki w kierunku rozwoju intelektualnego, jak zdobywanie wiedzy, mądrości i poczucia własnej wartości. To czas dokonywania pierwszych wyborów moralnych, a także zrozumienie swojego miejsca na Ziemi, w społeczeństwie i we wszechświecie, czyli świadomość ze wszystkimi jej konsekwencjami. Merkury, opiekun Bliźniąt, sprawia że zaczynamy racjonalnie odbierać rzeczywistość i świat zewnętrzny. Bliźnięta są mistrzami dyskusji, polemik, dwuznacznych uwag i konfliktów językowych. Nikt nie wygra z Bliźniętami na słowa, potrafią zagadać i skomplikować najprostszy temat. Trzeba dużo cierpliwości w obcowaniu z nimi. Bliźnięta są mistrzami manipulacji intelektualnych i działań pozornych, obliczonych na doraźne cele. W tej fazie astrologicznego rozwoju kształtuje się nasz umysł, kondycja intelektualna i predyspozycje do zawodu, lub ich brak. Bliźnięta dobrze sobie radzą w trudnych sytuacjach dzięki błyskotliwości umysłu. Potrafią też prowadzić podwójne życie bez szkody dla siebie, równocześnie wykonywać różne zawody i specjalizują się w różnych dziedzinach. Żywioł powietrza sprawia, że intelektualne możliwości Bliźniąt są nieograniczone, jednak rozwój duchowy przyjdzie dopiero w kolejnej fazie Raka.

Rak
Na tym etapie rozwoju zaczyna brakować człowiekowi czegoś więcej, sam intelekt nie wystarcza, pojawiają się nowe, niezrozumiałe potrzeby duchowe, odczuwanie piękna, postrzeganie intuicyjne, refleksja i wyczuwanie subtelnych energii. Tak można w skrócie opisać początek fazy Raka. Wraz z uświadomieniem sobie własnej duchowości i wrażliwości oraz poczuciem niedoskonałości natury, przychodzi okres lęków, obaw i osamotnienia. Na początku w rodzinie, później w społeczności i wreszcie we wszechświecie. Prowadzi to do odmiennych stanów świadomości, nie akceptowanie świata materialnego, ucieczki od cywilizacji i poszukiwanie własnej drogi rozwoju duchowego. Postawa charakterystyczna dla żywiołu wody i znaku Ryb. W pozytywnym aspekcie i twórczych predyspozycjach, taka postawa sprzyja rozwojowi człowieka jako artysty i wizjonera. Księżyc, opiekun Raka, daje zamiłowanie do sztuki i wiedzy tajemnej. Wielu szaleńców wywodzi się z tej fazy rozwoju, a także poetów i muzyków. Gdy człowiek uświadomił sobie własne słabości, lęk przed nieuniknionym i marność tego świata, zapragnął porządku i wyjaśnienia, potrzebował odpowiedzi na pytania: skąd się wziąłem? Kim jestem? Co jest po tamtej stronie? Itp. Droga na skróty prowadzi do Boga, który „wszystko” wyjaśnia, ale ten cykl rozwoju duchowego zmusza nas do własnych poszukiwań odpowiedzi na te pytania. Na tym etapie mamy szanse wglądu do własnego wnętrza, a także przeżywania mistycznych doświadczeń, z obszarów gnozy i okultyzmu.

Lew
Gdy już mamy spełnione marzenia i poczucie bezpieczeństwa materialnego, naturalną konsekwencją jest spowolnienie działań, lenistwo, hedonizm, chęć życia w dostatku i luksusie. To właśnie faza Lwa sprawia, że chcemy być piękni, wspaniali i podziwiani. Ujawniają się cechy dotąd nieznane, jak próżność, okazywanie wyższości nad innymi. Lew tak naprawdę ujawnia słabość naszej kondycji, cechy z którymi powinniśmy walczyć, bo prowadzą do oderwania się od realnego świata. W tej fazie rozwoju często ujawnia się pycha, nadmierna pewność siebie, poczucie kontroli nad innymi a w chorobliwym aspekcie, nawet panowania nad światem. To czas dla aktorów, polityków, fanatyków religijnych i wszystkich, którzy swój własny świat iluzji traktują jako jedyny i prawdziwy, dla których granie roli, czyli udawanie stało się receptą na życie. W powszechnym i pozytywnym aspekcie Lew dba o rodzinę, pragnie zapewnić optymalne warunki rozwoju swojemu potomstwu. Lubi spokój i zawsze dąży do harmonii. Ponieważ ma poczucie, że wszystko robi dobrze, oczekuje wdzięczności, pochwały a nawet podziwu dla swoich osiągnięć. Jest pokojowo nastawiony gdy nikt nie zagraża jego interesom i terytorium. Szczególnie kobiety z tego znaku chcą być dostrzegane i doceniane. Potrafią pracować nad swoim wizerunkiem wiele lat. Osiągają sukcesy dzięki osobistemu urokowi i magii osobowości.

Panna
Schodzimy na ziemię. Od ognistego Lwa i wszelkich namiętności związanych z tym okresem, przechodzimy do racjonalnego bytu i małej stabilizacji. Faza Panny to czas porządków i układania życia zgodnie z zasadami i hierarchią. Merkury i Saturn sprawiają, że Panny są zdyscyplinowane, punktualne i estetyczne do bólu. Trzymanie się zasad i praktyczna mądrość to dewiza tego znaku. Saturn daje zawsze ograniczenia i opóźnienia. W tym przypadku sprawia, że jego podopieczni sami sobie narzucają dyscyplinę i reguły, których później trzymają się całe życie. Prawdziwe jest stwierdzenie, że Panny są niereformowalne, ale też trzeba wiedzieć, że nie potrzebują reform, ponieważ są samowystarczalne i dla siebie nie stanowią problemu. Trzeba je zaakceptować takimi jakie są, jakiekolwiek próby zmiany trybu życia Panny nie mają sensu, pozostaje pogodzić się z jej obyczajami i wtedy będziemy mieć w niej wdzięcznego przyjaciela. Okres Panny przypomina wszystkim chaotycznie żyjącym, że powinniśmy żyć w świecie ładu i porządku, by było lepiej. W negatywnym aspekcie perfekcjonizm prowadzi do sztuczności i rutyny. O tym warto pamiętać.

Waga
Ten etap naszego rozwoju wynika wprost z poprzedniego, jest ewolucyjnym krokiem w kierunku szukania wspólnoty, porozumienia partnerskiego, kompromisu, odchodzenia od sztywnych reguł kulturowych, tak bardzo utrudniającym nam życie. To okres godzenia przeciwieństw, pokojowego rozwiązywania problemów i konfliktów. To wreszcie wiara w sprawiedliwy świat i porządek rzeczy. Dojrzałość to mądrość, cierpliwość, roztropność…ale i wyczucie. Wyczucie chwili, sytuacji i właściwe zachowanie się w niej. Proporcjonalne do okoliczności. Dobieranie właściwych słów, gestów, mówienie właściwym tonem, zachowanie proporcji, to właśnie jest wyczucie. Gdy wiemy, że możemy kogoś urazić lub zranić słowem i nie robimy tego dla dobra z przyzwoitości, to jest wyczucie. Gdy wiemy kiedy wstać i wyjść. A każde wypowiedziane zdanie będzie przegadaniem a odebrany, choć nie chciany telefon będzie dobrym gestem, ale też wyczuciem chwili. Waga próbuje nas nauczyć i uczulić na delikatne sprawy codzienne na formę, która tworzy nasz wizerunek. Ta łagodna strona Wenus uczy nas pokory i szacunku dla drugiego człowieka, sprawia, że jest on naszym partnerem a nie konkurentem lub przeciwnikiem. Waga szuka zawsze rozwiązań pokojowych i w tym ukryta jest jej moc. Odrzucenie tych zasad prowadzi do brutalności, agresji, konfliktów, które zamiast budować, niszczą i w ostatecznym rozrachunku obracają się przeciwko nam samym.

Skorpion
Po mądrej i refleksyjnej Wadze przychodzi niespokojny etap namiętności i zmagań ze swoimi słabościami. Wgląd w mroczne i nieznane obszary naszej osobowości, czyli cykl Skorpiona. To powrót do żywiołu wody ale w tym burzliwym znaczeniu, gdy spokojna woda zamienia się w sztorm za sprawą naszych zmysłów, pragnień i szaleństw, które pojawiają się w naszym życiu nieoczekiwanie, nagle i często nie wiemy jak sobie z tym poradzić bo przerastają nasze możliwości zrozumienia i woli. Szkodliwy Pluton rządzi Skorpionem, w negatywnym aspekcie prowadzi do obłędu i odrzucenia wszelkich wartości. Wprowadza anarchię i chaos. Powoduje że ludzie czują się osamotnieni lub odrzuceni. Tracą wiarę w sens życia i dokonują destrukcyjnych i niszczących działań. Ten okres jest szczególnie niebezpieczny gdy wymknie się spod kontroli. Osoby urodzone ze Słońcem w Skorpionie przechodzą różne metamorfozy w swoim życiu zanim osiągną pełną dojrzałość. Niekiedy trzeba się wykazać dużą wiedzą i tolerancją żeby je zrozumieć i zaakceptować. W pozytywnym aspekcie osiągają w życiu sukcesy na dużą skalę. Zgłębiając wiedzę i przezwyciężając słabości stają się sławni.
Ponieważ Skorpiony są bardzo emocjonalne i często nie panują nad swoimi zmysłami, powinny dobierać sobie na partnerów osoby spokojne i łagodne, wtedy jest szansa na trwały związek. Często jednak podążają samotnie przez życie, realizując swoje oryginalne projekty. Podsumowując można powiedzieć, że jest to cykl zrozumienia samego siebie i poznania swojej prawdziwej istoty.

Strzelec
Kiedy zrozumieliśmy już istotę rzeczy i sens istnienia, przechodzimy do fazy Strzelca czyli determinacji w działaniu i woli odbierania nagród oraz satysfakcji za trud poniesiony wcześniej. Ognisty Strzelec to dojrzały i dużo mądrzejszy o doświadczenia Baran. To przykład pozytywnego ewoluowania osobowości. Na tym etapie nie ma już kompleksów i zahamowań, już wiadomo, że tylko uczciwością można osiągnąć spokój wewnętrzny i równowagę ducha. A wolność i niezależność osiągnąć po latach pracy. Dawne marzenia teraz spełniają się dla tych, którzy cierpliwie przepracowali najtrudniejszy czas. Wiara w siebie i swoje możliwości to siła napędowa Strzelca, dzięki nim osiąga zamierzony cel.
Dojrzały Strzelec nigdy nie wejdzie w konflikt, nie będzie wdawał się w awantury, nie da się zrobić z nim nic na siłę, wbrew jego woli, ale argumentami zawsze można go przekonać do zmiany zdania i decyzji. Zadziwiająco prosty i szczery, budzący zaufanie i optymizm, wdzięk i bezpretensjonalność, to może być tylko Strzelec. Dobry przyjaciel, lojalny partner, w trudnych sytuacjach potrafiący znaleźć rozwiązanie. Doskonały tancerz, sportowiec a także wrażliwy artysta i miłośnik poezji, te wszystkie cechy można zobaczyć w osobie Strzelca. Najlepszy na kłopoty, smutki i depresje. Czuły i wyrozumiały partner, mąż i brat. Kobiety z tego znaku są pogodne, uśmiechnięte i pełne wdzięku, mają powodzenie u chłopców już we wczesnej młodości. Być może ten wrodzony optymizm i radość życia, sprawiają, że pozostają długo w doskonałej formie psychicznej i fizycznej.

Koziorożec
Po radości spełnienia i dojrzałości duchowej, po szaleństwach młodości i doznaniach mistycznych, jest cykl Koziorożca, czas stabilizacji i ostatecznego miejsca w życiu. To jeszcze nie koniec wędrówki, to przemyślane dojrzałe decyzje o bezpiecznej przystani. O wejściu do portu. Właściwy czas na refleksję o naszym życiu i podsumowaniu doświadczeń. Koziorożec wie, że nie ma nic za darmo, że na wszystko trzeba zapracować, czasem ciężko. Docenia też czyjś trud i wysiłek. Ludzie Koziorożce wcześnie dojrzewają i szybko stabilizują, jakby ich celem jedynym było dotrzeć do spokojnej i bezpiecznej starości. To wieczni ciułacze i krok po kroku zawsze dochodzą do majątku a nawet fortuny, często zaczynając od zera a nawet długu. Przy tym, nigdy nie ujawniają swoich dóbr, nie żyją ponad stan, nie lubią się chwalić, wolą pozostawać na drugim planie, niezauważone. Koziorożce osiągają w życiu rzeczywiście sukcesy materialne, zdobywają majątek ale jest to kosztem wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy a także życia osobistego. To bardzo dobrzy partnerzy w interesach, wiarygodni i solidni. Każdy potrzebuje stabilności Koziorożca jednak nie każdy potrafi na nią zapracować. Uczucia wyższe nie są u niego szczególnie rozwinięte a okazywanie ich objawia się raczej w zabezpieczeniu materialnym bliskich. W negatywnym aspekcie Koziorożce stają się skąpe i oszczędzają na wszystkim, zamykają się przed światem w swoich posiadłościach i dziwaczeją na starość. Bywa że tak kończy się nadmierne przywiązanie do dóbr materialnych.

Wodnik
Po przygodzie z materią wiemy już, że pieniądze to nie wszystko a że można być szczęśliwym nie posiadając nic prócz własnej wyobraźni, dowiemy się wchodząc w Erę Wodnika. Wodnik to wyzwolenie, uwolnienie, początek wolności i nowy, wspaniały świat. To obiecuje nam Wodnik w żywiole powietrza, gdzie myśl jest nośnikiem energii sprawczej. Oczywiście nie dostaniemy tego w prezencie od losu, to wynik naszej postawy duchowej i determinacji a także buntu przeciw obecnemu porządkowi, przeciw cywilizacji, która niszczy i pustoszy przyrodę, która jest podstawą i warunkiem życia na planecie. Wodnik wyczuwa zagrożenie, instynktownie przeciwstawia się złu i przemocy. Pragnie dobra ogólnego, pokoju dla świata, ochrony planety, próbuje powstrzymać niszczycielską ekspansję człowieka na Ziemi. Wodnik pragnie wyzwolenia globalnego, nie myśli o sobie o własnym szczęściu. Idea Wodnika to początek myślenia Nowej Ery, to chęć wyzwolenia od cywilizacji, religii i wszelkich ideologii ograniczających wolność Człowieka. Zachowując zasadę tolerancji i dobra ogólnego, Wodnik ma zbawić ten świat pełny zła i cierpienia. Być może uda się to kiedyś zrealizować, choć wielu ludzi nie przekonują utopijne wizje ocalenia świata. Być może przyroda sama się obroni przed ekspansją cywilizacji a czarny scenariusz katastrofy ekologicznej nigdy się nie zrealizuje. Oby tak się stało. Odnośmy się jednak ze zrozumieniem i szacunkiem do ludzi, którym dobro naszej planety leży na sercu. Ludzie ze znaku Wodnika posiadają szczególny rodzaj osobowości, który polega na niezależnym i nowatorskim myśleniu, jednak wykraczającym poza ograniczenia technologiczne i kulturowe. Wodnik zawsze wyprzedza epokę w której żyje, dlatego można docenić jego pracę i koncepcje dopiero po latach.

Ryby
Konstelacja Ryb zamyka koło zodiakalne, tu powinniśmy osiągnąć najwyższy stopień wtajemniczenia i rozwoju duchowego. Najwyższy stopień rozwoju własnej osobowości. Żywioł wody z której powstało wszelkie życie, obiecuje nam zmartwychwstanie. Warunkiem jest przebycie drogi… Neptun, opiekun Ryb, przekazuje te subtelne energie, które decydują o ich osobliwej naturze o poruszaniu się w chaosie. Ludzie urodzeni ze Słońcem w Rybach są szczególnie wrażliwi i zmysłowi. W ich życiu zacierają się granice między światem realnym, a wyobrażonym. Dzięki temu często żyją w nierealnym świecie iluzji. Ryby są bezinteresowne i poświęcają się bez reszty wszędzie tam, gdzie czują że są potrzebne. Mają bardzo silną empatię i intuicję dzięki którym potrafią rozpoznawać na odległość wydarzenia i przeczuwać ich skutki. Ponieważ są naiwne, łatwo je oszukać i skrzywdzić, dzieje się tak w związkach partnerskich, ale też w innych relacjach z ludźmi. Rozdwojona natura Ryb sprawia, że są zagubione i niedoceniane przez najbliższych, łatwo wpadają w melancholijne nastroje i uciekają w samotność, czyli do swojego świata. Tam czują się bezpieczne. W pozytywnym aspekcie osiągają mistyczne wtajemniczenie, zostają duchownymi lub posiadając talent, są wielkimi artystami i twórcami. Zawsze jednak są skromnymi i niepozornymi ludźmi, którzy unikają rozgłosu. Być może te proste cechy jak pokora, skromność i uczciwość, są najtrudniejsze do osiągnięcia przez współczesnego człowieka? Zamykając zodiak, Ryby chcą nam przypomnieć o wartościach ponadczasowych, które giną i zanikają, o duchowej naturze człowieka.

AUTOR ARTYKUŁU

Paweł Therion

Paweł Therion

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
wp
wp