Wp Horoskopy
Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad
wp

Zodiakalna Mama

Zodiakalna Mama

Z okazji święta wszystkich Mam kłaniam się z szacunkiem i miłością oraz zapraszam do astrologicznej lektury pół żartem, pół serio.

Pamiętajmy, że czyste archetypy istnieją tylko w mitologii. W rzeczywistości każdy z nas stanowi paradoksalne połączenie kilku z nich.

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Barana to mama, która często powtarza „Zrób, na co czekasz?” Wyróżnia ją otwarta, szczera postawa, która bezkompromisowo wspiera naukę samodzielności u dziecka. Bywa niecierpliwa, impulsywna i mało obiektywna. Zawsze jednak stanie w obronie dziecka, nawet za cenę całkowitego poświęcenia siebie dla jego dobra. Mama – Baran to świetny kompan do zadań wymagających odwagi i uporu. Nigdy się nie poddaje i tego uczy pociechy. Ma poczucie humoru, którym potrafi wspierać i podnosić na duchu. Ceni niezależność, więc wymaga jej od swego potomstwa. Potrafi także być niezwykle tolerancyjna i wielkoduszna. Z taką mamą można wyruszać na podbój świata!
 

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Byka ceni tradycyjne wartości rodzinne i stara się, by jej dzieci także je znały i umiały cenić. Lubi kroczyć dobrze znanymi, utartymi ścieżkami, ceni poczucie bezpieczeństwa i dąży do tego, by zapewnić je potomkom. Ma to wymiar zarówno materialny, jak i duchowy. Trudno wytrącić ją z równowagi; z determinacją, spokojnie uczy świata wartości, na których jej zdaniem dziecko może się opierać w życiu. Potrafi być jednak zaborcza i mało tolerancyjna wobec pociech: rozbrykanych, wszędobylskich i wiecznie spragnionych nowych wrażeń. Z trudem przychodzi jej akceptacja faktu, że dziecko ma własną wolą i najszybciej uczy się na własnych błędach… Z mamą – Bykiem można budować bezpieczną przystań na pokolenia.

 

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Bliźniąt kieruje się zasadą „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. To najbardziej obiektywna mama w zodiaku. Taka mama chętnie bierze udział we wszelkich zajęciach, dzięki którym rozwija się i zaspokaja ciekawość jej pociech. Ma dar porozumiewania się z najróżniejszymi ludźmi, więc ceni różnorodność i wykazuje się zrozumieniem, gdy dziecko nagle zmienia zainteresowania lub znajomych. Z mamą – Bliźniakiem można przegadać całą noc i nigdy się nie znudzić. Zawsze znajdzie czas na intelektualne gry i zabawy; chętnie też bierze udział w zajęciach drużynowych. Zawsze wysłucha i postara się zrozumieć bez oceniania. Bywa jednak niekonsekwentna, co szkodzi budowaniu matczynego autorytetu. Mama – Bliźniak to bardziej przyjaciółka od serca na dobre i złe niż rodzic z krwi i kości.
 

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Raka to uosobienie archetypu Matki – karmicielki. Potrafi zbudować lub stworzyć bezpieczny dom dla swoich dzieci, dbając zarówno o ich potrzeby emocjonalne, jak i materialne. W wychowaniu przywiązuje ogromną wagę do szacunku dla tradycji. Tylko mama – Rak potrafi tak opowiadać rodzinne historie, „jak to dawniej bywało”. Tylko mama – Rak potrafi dostrzec, że pociecha oczy ma po ciotecznej babci, ale temperament to już po stryjecznym pradziadku. Jako mama pani Rak stara się też wpoić pociechom miłość do matki - natury i szacunek dla niej. Można jej doradzić, by starała się o bardziej otwartą, optymistyczną i spokojniejszą postawę wobec zmieniających się nastrojów i zainteresowań dzieci. Dopiero bowiem opuszczenie domu rodzinnego pozwala w pełni go docenić.
 

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Lwa to mama, która potrafi wychowywać dzieci na zwycięzców przeciwności losu. Swoim przykładem uczy zapału do realizacji marzeń, zdrowych ambicji, poczucia godności oraz poczucia humoru i odpowiedzialności. Żywo interesuje się edukacją swoich pociech, umiejętnie kierując rozwojem ich wrodzonych talentów. Potrafi być bardzo wyrozumiała i wybaczy każdy błąd, bo kocha dzieci nad życie i jest gotowa walczyć o ich dobro niczym Zawisza. Z trudem jednak akceptuje wybory i niezależność, bo w głębi ducha uważa, że wie lepiej, co jest dla jej pociech najlepsze. Można jej doradzić, by starała się nie obarczać potomstwa swoimi niezrealizowanymi ambicjami. Każdy błąd staje się bowiem szansą na wygraną w przyszłości. Wygraną na miarę potrzeb i pragnień dziecka, a nie rodziców.

 

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Panny to mama wiecznie się martwiąca, co będzie i jak ochronić pociechę oraz przygotować do odpowiedzialnego, pełnego niebezpieczeństw i wyzwań dorosłego życia. Pod grubą warstwą krytycznego gderania i nudnych zasad skrywa czułe serce i bezgraniczną bezwarunkową miłość. Swoim przykładem uczy pociechę dobrych manier, porządku i codziennej toalety. Nie jest wylewna. Za to z mamą – Panną można porozmawiać o wszystkim, a także liczyć na otwarty dialog. Nawet jeśli nie zachwyci się demonstracyjnym tatuażem, to wyjaśni, jak o niego dbać. Nawet jeśli nie ucieszy się na widok kontrowersyjnych przyjaciół, to dołoży starań, by nikt nie czuł się niezrozumiany czy nieakceptowany. Mama – Panna to cichy coach, na którego można liczyć w rozwijaniu pasji.

 

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Wagi to mama, która wie, jak pięknie żyć, jak inspirować pociechę i wspierać jej kreatywność. Ogromną zaletą mamy – Wagi pozostaje zawsze to, że swoim przykładem uczy, jak otwarcie i zarazem uprzejmie wyrażać emocje. Niestety bywa także kapryśna i nieobiektywna, choć dzięki temu łatwo dostosowuje się do chaotycznego życia emocjonalnego swoich dzieci. Ceni życie towarzyskie, więc chętnie wspiera je również u pociech. Dom pełen dziecięcych niespodziewanych gości, piżamowe party nie stanowią dla niej problemu. Łatwo też godzi się na ustępstwa, jeśli tylko czuje, że została przez dziecko wysłuchana i zrozumiana. Niestety mama – Waga bywa pełna sprzeczności i niekoniecznie potrafi dawać przykład w tym, czego wymaga na co dzień. Dotyczy to zwłaszcza wydawania pieniędzy, porządków i rutyny codzienności.

 

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Skorpiona to prawdziwe wyzwanie dla jej pociech. Ponieważ sama żyje wg zasady „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”, uczy tego od najmłodszych lat. Zawsze można na nią liczyć, daje z siebie wszystko, a nawet więcej. Na pewno zmiecie z powierzchni Ziemi każdego, kto choćby krzywym okiem spojrzy na jej maleństwo. Na pewno także zrobi wszystko, by jej pociecha potrafiła chronić siebie słowem i czynem. Mama – Skorpion to intuicyjny psycholog, który nie da sobie mydlić oczu. Doskonale rozpoznaje najmniejsze drgnienia duszy, szybko analizuje fakty i podejmuje decyzje. Ceni prawdę, jej wymaga i uczy swoim przykładem. Umie też rozbroić śmiechem i rozładować napięcie. Powie, że jutro też jest dzień. Niestety jej charyzmatyczna osobowość bywa przytłaczająca dla dziecka. Można jej doradzić, by bardziej starała się rozwijać u pociech wolność wyboru.

 

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Strzelca jak żadna inna rozumie, że w każdym szaleństwie też jest metoda, a nuda to kara nad karami. Każdego dnia planuje odkrywanie skarbów i chętnie uczestniczy w każdej dziecięcej eskapadzie. Trudno jej zepsuć dobry humor i zniechęcić do poznawania świata. Bywa radosna i młodzieńcza bardziej od swoich pociech. Potrafi zaszczepić w dziecku potrzebę ciągłego uczenia się, spełniania marzeń i stawiania sobie wysokich celów. Każdego dnia jest gotowa powtarzać, że dziś było świetnie, a jutro będzie jeszcze lepiej. Wzmacnia więc zaufanie do siebie, ciekawość świata i głód wiedzy, a także umiejętności społeczne oparte na zrozumieniu i uprzejmości. Jej zapał i nieustanna potrzeba rozwijania się, podróżowania mogą być jednak czasem przytłaczające dla tych pociech, które mają zupełnie inny temperament...


Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Koziorożca to mama – kierownik. Bywa też mamą prezeską. Od małego przygotowuje dzieci do tego, że życie jest pełne wyzwań, którym sprostać może jedynie ktoś świetnie do nich przygotowany i wykształcony. Swoim przykładem uczy pragmatyzmu i liczenia się z twardymi ograniczeniami rzeczywistości. Przywiązuje ogromną wagę do ustalonego porządku i wypełniania obowiązków, także tych szkolnych. Zawsze znajdzie czas, by sprawdzić zeszyty, pomóc w pracy domowej. Nie oszczędza także na zajęcia dodatkowe rozwijające pasję i ambicję. Wymaga dyscypliny, choć potrafi jak nikt inny łączyć zabawę z codzienną rutyną. Czasami bywa zbyt surowa, wymagając samodzielności, której pociechy nie do końca potrafią sprostać. Zawiedziona brakiem efektów i sukcesów głęboko je przeżywa, biorąc do siebie. Niemniej jednak potrafi szanować prywatność swoich dzieci, wymagając od nich odpowiedzialności i szacunku także dla prywatności innych. Mimo że bywa zbyt oschła, kocha swoje pociechy nad życie.


Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Wodnika to mama – kumpelka. Jej motto wychowawcze „Chcę, abyś było szczęśliwe i żyło swoim życiem”. Stara się, aby jej dzieci znalazły swoją drogę, czuły się spełnione. Zawsze wysłucha i wesprze dobrym słowem, choć bywa, że ucieka od praktycznych rozwiązań, przez co jej pociechy skazane są na poszukiwanie własnych rozwiązań metodą prób i błędów. Zdarza się jej zapomnieć o wywiadówkach, opłaceniu wycieczki czy grafiku zajęć dodatkowych. Za to zawsze chętnie porozmawia, wysłucha bez oceniania, gderania i kontroli. Chętnie też wyruszy spontanicznie na spacer, wycieczkę czy planetarium. Mama – Wodniczka nie da się zwieść ani oszukać, choć zostawia swoim pociechom wiele wolności. Nawet jeśli nie wtrąca się, to intuicyjnie wyczuwa, co się z jej maleństwami dzieje, co przeżywają w głębi duszy. Ingeruje tylko w sytuacjach ostatecznych.

Pani ze Słońcem w astrologicznym znaku Ryb to mama wiecznie poszukująca swojego macierzyńskiego ideału. Jest mistrzynią tu i teraz, bo jak nikt inny dba o to, by jej dziecko czuło się komfortowo za wszelką cenę. To bywa niezwykle frustrujące dla niej i dla pociech, ponieważ mama – Ryba z uporem godnym tarana nie odpuści, dopóki nie dowie się, co nie gra w życiu jej beniaminka. To sprawia, że często przesadza i zadręcza też siebie zawieszona między czarną rozpaczą („bo nie rozumiem!”) i błogostanem („bo znów się uśmiecha”). To sprawia, że często rozpieszcza swoje dzieci ponad miarę lub idealizuje je. Mimo że trudno jej narzucić dyscyplinę i zachować wychowawczą dyscyplinę, doskonale wyczuwa każdy fałsz. Dla swoich pociech jest gotowa zrobić dosłownie wszystko, całkowicie zapominając o swoich potrzebach.

AUTOR ARTYKUŁU

Akia

Akia

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
wp
wp