Wp Horoskopy
Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad
wp

Wakacyjna Medytacja Mindfulness

Wakacyjna Medytacja Mindfulness

Wakacje, wakacje, któż by tam myślał o pracy, gdy za oknem słonecznie i aż człowieka ciągnie nad wodę, w góry, do jeziora i na grilla. Niestety tylko nielicznym jest dane spędzenie całego lata na błogim lenistwie. Większość z nas musi sprostać obowiązkom, pracy i codziennym sprawom, które gdy zostaną zaniedbane, zaczną kumulować się, przysparzając później jeszcze większy ból głowy!

Gdy spędzamy wolny czas na urlopie, w pięknym miejscu, łatwiej jest umysłowi odciąć się od problemów. Ciało szybciej relaksuje się i regeneruje, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli jednak podczas pięknego lata jesteśmy zmuszeni do pracy zawodowej, warto wtedy zastosować metodę mindfulness, która równie szybko pomaga w powrocie do homeostazy.

 

Słowo Mindfulness oznacza dosłownie „Pełny Umysł”, ale nie chodzi tu o umysł wypełniony myślami czy odczuciami, ale o jego umiejętność do bycia w pełni obecnym i świadomym tego, gdzie jest i co robi. Medytacja Mindfulness to praktyka skupienia uwagi. I tak, jak gdy odpoczywamy na urlopie niemalże z automatu wchodzimy w stan połączenia się ze sobą i otoczeniem, gdyż myśli i emocje naturalnie rozpraszają się, gdy wchodzimy w stan relaksacji. Tak, gdy jesteśmy w pracy, nie jest to już takie proste. Tutaj warto zastosować konkretne praktyki - na przykład Medytację Mindfulness z Oddechem.

 

Przeczytaj i zastosuj poniższe wskazówki medytacyjne. Niezależnie od tego, gdzie spędzasz tegoroczne lato, czy na zielonej trawce czy przy biurku przed komputerem, ta medytacja pozwoli ci lepiej skoncentrować się na oddechu, dzięki czemu będziesz mogła:

 

●        łatwiej rozluźnić spięte ciało

●        poprawić krążenie krwi i limfy

●        przywrócić równowagę i klarowność w umyśle

●        zacząć bardziej cieszyć się życiem

 

Poniżej opisaną medytację wykonaj w pozycji siedzącej. Wyprostuj swoje plecy, rozluźnij ramiona i ręce. Podczas tej medytacji masz okazję przełączyć się z aktywnego myślenia i działania, na proste bycie i obserwację, tu i teraz. Medytację wykonaj z zamkniętymi oczami.

 

Wakacyjna Medytacja Mindfulness

 

Krok 1 Gdy siedzisz, zauważ odczucia swojego oddechu. Zobacz, czy porusza się twój brzuch, gdy robisz wdech i wydech. Jak poruszają się twoje nozdrza, ramiona i klatka piersiowa. Która z części ciała najbardziej pracuje, gdy oddychasz - czy przepona czy płuca, po prostu obserwuj swoje ciało.

 

Krok 2 Zaobserwuj cały cykl oddechu. Od momentu gdy powietrze wchodzi do twojego ciała, poruszając płucami i powiększając delikatnie brzuch do momentu gdy powietrze wychodzi. I zaobserwuj moment przerwy, jaki pojawia się pomiędzy wdechem i wydechem i kolejnym wdechem i wydechem. Poczuj jak wdech i wydech i ta przerwa pomiędzy to jeden ruch. Obserwuj, jak bardzo potrafisz być obecny w całym cyklu swojego oddechu.

 

Krok 3 Rozpoznając, że każdy cykl oddechu jest inny niż pozostałe. Jeśli skupisz się dobrze zaobserwujesz, że każdy kolejny wdech i wydech są inne od poprzednich.  Możesz zaobserwować, że twój umysł czasami będzie odbiegał od oddechu. Pojawią się różne myśli, fantazje, czy zmartwienia. Jeśli tak się dzieje i doświadczasz, że twój umysł wędruje myśląc na różne tematy, po prostu spokojnie przywróć go do siebie i ponownie skup uwagę na oddechu.

 

Krok 4 Bądź świadomy dokąd podąża twój umysł. Delikatnie przenieś swoją świadomość w kierunku oddechu. I zauważ swoją tendencję do kontrolowania oddechu. Gdy zobaczysz, że kontrolujesz swój oddech, spróbuj odpuścić i zobaczyć, że twój oddech dryfuje jak na morzu, będąc na górze, za chwilę na dole, bez kontroli ani nadawania tempa, po prostu spokojnie poddajesz się naturalnemu rytmowi swojego oddechu.

 

Krok 5 Czując swój oddech możesz także zaobserwować, że przepływają przez ciebie odgłosy pochodzące z otoczenia, być może z innych części budynku lub natury, po prostu słyszysz i pozwalasz, aby wibracja odgłosów spokojnie przepłynęła przez ciebie. Nie oceniając, ani nie określając w swoim umyśle tych odgłosów, po prostu czysty dźwięk w formie energii przepływa przez ciebie.

 

Krok 6 Powracając do oddechu, obserwując go, pozwalasz mu, aby stał się on kotwicą dla twojej uwagi i koncentracji. Za każdym razem, gdy umysł zaczyna wędrować, bez oceniania go po prostu przywołaj go z powrotem do oddechu.

 

Krok 7 Czując swój oddech możesz też poczuć sygnały płynące ze swojego ciała. Oddech jako energia naturalnie przepływa przez twoje ciało, podążając ścieżkami wybranymi tylko dla ciebie. Może to być spirala energii, proste linie lub zygzakiem energia przepływa przez całe twoje ciało. Gdy tego doświadczasz, twoje ciało będzie sygnalizować, jak się czuje i czego potrzebuje. 

 

Krok 8 Być może poczujesz dyskomfort lub ból w ciele, spięcie lub zmienną temperaturę zimna i gorąca. Zauważ, że te odczucia zmieniają się wraz z oddechem, który im towarzyszy. Twój oddech i ciało łączą się i uzdrawiają.  To oddech przynosi ulgę, ukojenie i wyciszenie do twojego ciała i umysłu. 

Sprawdź, czy jest to możliwe, aby mieć przyjazne nastawienie do swojego ciała i umysłu. Obserwując cały cykl oddechu, robiąc wdech i wydech sprawdź, czy jesteś do siebie dobrze nastawiony, bez krytyki czy osądzania.  Fale oddechu prowadzą cię, poddajesz się rytmowi swojego życia, swojej naturze. Poczuj swój naturalny rytm. 

 

Krok 9 I teraz, gdy medytacja powoli dobiega końca delikatnie poruszaj palcami obu rąk i palcami u stóp, czując swoje ciało powoli otwórz oczy, pozwalając aby światło powoli zawitało do twoich oczu.

Dzięki tej medytacji budujesz umiejętność akceptacji obcowania ze wszystkim, co pojawia się na twojej drodze. Rozwijasz zdolności doceniania życia i danego momentu takiego, jaki jest.

 

Krok 10 Uśmiechnij się:)

 

AUTOR ARTYKUŁU

Aleksandra

Aleksandra

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
wp
wp