Wp Horoskopy
Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad
wp

Joga na Wiosnę

Joga na Wiosnę

W tradycyjnych kulturach Wschodu, z których wywodzą się tak ostatnio popularne metody jak: joga, medytacja czy qigong, wiosna jest uważana za początek cyklu pór roku. Witamy wiosnę, kiedy przyroda rodzi się na nowo po ciemnej fazie zimy - fazie Yin. Dni stają się dłuższe, a Matka Ziemia rodzi pachnące aromaty świeżych traw i kwiatów. Wiosenna energia Yang wspiera ekspansję i wzrost, jest to więc dobry czas, abyśmy przyjęli właśnie takie nastawienie do życia w nas samych.

O ile zimą powinniśmy więcej spać, o tyle wiosną powinniśmy być bardziej aktywni, skupiać się na celach i rozpoczynać nowe projekty. Fizycznie wiosna to świetny czas na odnowę organizmu poprzez detoksykację oraz wzmocnienie ścięgien i tkanek łącznych. Energetycznie jest to czas na ponowne uruchomienie naszego systemu energetycznego oraz oczyszczenie umysłu. Duchowo zaś, wiosna to szczególny czas, aby poszerzyć naszą wizję, zmienić perspektywy i skupić się na manifestowaniu naszego najwyższego potencjału.

Wraz z wiosną rozbudza się powoli nasz organizm i powracają chęci do aktywności fizycznej. Wiele wiosennych jogicznych praktyk koncentruje się na rozciąganiu ścięgien i detoksykacji wątroby. Zaleca się powoli wprowadzać do codziennego kalendarza różnorodność ćwiczeń, które oczyszczają, restartują i dostrajają do energii wiosny. To, o czym trzeba pamiętać, to aby nie przedobrzyć. Po zimie ciało może być sztywne i zastane. Rozpocznij od krótkich codziennych ćwiczeń, obserwuj, jak się czujesz i stopniowo poszerzaj ich zakres podążając za potrzebami swojego ciała.

Oto moja propozycja trzech krótkich ćwiczeń wiosnnej jogi, dzięki którym rozruszasz się po zimie:

1.     WZMOCNIENIE PALCÓW. Ćwiczenie to przyspiesza metabolizm i układ odpornościowy, spala tłuszcz w organizmie, poprawia krążenie krwi i energii.

®   Stań ze złączonymi stopami i połóż dłonie na talii. Zrób wdech i jednocześnie zginając kolana, unieś pięty i umieść ciężar ciała na palcach. Utrzymuj tę postawę tak długo, jak chcesz. Plecy są wyprostowane i czubek głowy skierowany w stronę nieba. Zrób wydech i wróć do pozycji w kroku pierwszym. Powtórz pięć razy.

2.     ODWRACANIE GŁOWY. To ćwiczenie reguluje płynny przepływ energii w mózgu, aby uwolnić zastaną energię po zimie.

®   Usiądź w pozycji medytacyjnej i wydłuż kręgosłup. Połóż ręce na kolanach. Zrób wdech i powoli obróć głowę w prawo, zerkając za prawe ramię. Zwróć uwagę, aby ramiona by skierowane do przodu. Odwracasz tylko głowę, nie tułów. Zrób wydech, głowa powraca. Powtórz w prawo i w lewo trzydzieści razy. Możesz to ćwiczenie wykonywać także siedząc przy biurku.

3.    PRZYCIĄGANIE KOLANA W KIERUNKU KLATKI PIERSIOWEJ. Ćwiczenie to zapobiega przeziębieniu i grypie, ale także ułatwia krążenie krwi i płuc. Wyrównuje kręgosłup szyjny.

®   Usiądź z wyprostowanymi nogami. Zegnij prawe kolano i zrób wdech, przyciągając je do klatki piersiowej. Zachowaj postawę – otwórz klatkę piersiową i odchyl głowę do tyłu. Jednocześnie zegnij przeciwległą stopę, tak aby palce były skierowane w Twoją stronę. Zrób wydech i zmień nogę. Powtarzaj kilka razy dziennie.

AUTOR ARTYKUŁU

Aleksandra

Aleksandra

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
wp
wp