Dzień pluszowego misia - 25 listopada

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś.
Wizerunek maskotki został wykreowany na początku XX wieku. Historia Misia związana jest z polowaniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent ujrzawszy biedne zwierzątko, rozkazał je natychmiast uwolnić.
Wydarzenie z misiem uwiecznił na rysunku Clifford Berryman w waszyngtońskiej gazecie. Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu – Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta, zaczął produkcję pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy (od zdrobniałego imienia prezydenta). Dziś nazwa Teddy Bear w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Teddy uznawany jest za symbol dobra, ciepła, łagodności i opiekuńczości. Zawsze budzi pozytywne refleksje..
Dzisiejsze misie kojarzą się z dziecięcymi zabawkami, ale na początku XX wieku Teddy Bear był symbolem zakochanych. Zwyczaj ten był szczególnie rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych.
W czasie I wojny światowej Pluszowy Miś był wyjątkowym prezentem zakochanej dziewczyny dla idącego na wojnę chłopaka. Przez cały czas nosił on w plecaku swojego Misia i podróżował z nim przez całą wojnę, aż do powrotu do ukochanej. Zachowały się zdjęcia ze szpitali wojskowych, gdzie Miś siedział obok swojego opiekuna. Niestety zdarzały się wypadki, że Misie znajdowano na polu walk przy zabitych żołnierzach. Po jednym z desantów wojsk amerykańskich w Europie, na plaży znaleziono przy poległych żołnierzach prawie 300 Pluszowych Misiów.
Misie wykorzystywano również przy produkcji kart pocztowych lub komiksów, ponieważ za pomocą sympatycznej maskotki łatwiej było wyrazić swoje uczucia.
Pierwsze Pluszowe Misie produkowane były ręcznie z naturalnych materiałów (futro z moheru lub owczej wełny, środek z trocin, oczy z guzików lub szklanych kulek, nos i stopy z łat z naturalnej skóry); początkowo wszystkie Misie miały ruchome łapy i można je było regulować na wiele sposobów – mogły stać lub siedzieć.
"Miś Uszatek"to polski odpowiednik Teddy'ego. Był on bohaterem telewizyjnego serialu animowanego. Postać ta znana była wcześniej z książek dla dzieci, powstała 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.
W Polsce – w Zakopanem, istnieje Muzeum Misiów – Misioland, w którym znajdują się największe zbiory pluszaków: Miś Teddy, Miś Uszatek, Miś Puchatek, Miś Coralgol, Miś Puddington, Miś Fuzzy, Miś Rupert, Miś Jasia Fasoli czy Troskliwe Misie.
Podczas Dnia Pluszowego Misia organizowane są konkursy i festyny, gdzie nagrodami są, oczywiście, pluszowe misie. Tego dnia przedszkola, szkoły oraz biblioteki starają się połączyć zabawę z nauką.
Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez popularnej przytulanki. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych, symbolem świata beztroskiej zabawy, pierwszym i największym przyjacielem. Z Misia nigdy się nie wyrasta i jest on ciągle obecny w naszym życiu.
P.S. Kupujcie dzieciom i wnukom misie zamiast smartfonów!
Z wielką sympatią do Misia
AUTOR ARTYKUŁU
