Wp Horoskopy
Partner
serwisu
Logo_cut_simple
mobilemobile
wp

Amulet - OKO PROROKA

Skontaktuj się z autorem
Vera

Vera

Teraz
dostępny
Amulet - OKO PROROKA
Vera Vera 2023-01-26 14:27

Amulety to osobiste przedmioty o charakterze magicznym, z przypisywanym im działaniem ochronnym, posiadające różne kształty i nawiązujące do jakiejś symboliki, części ludzkiego ciała, motywu roślinnego, czy zwierzęcego. Amulety najczęściej mają formę drobnego przedmiotu i służą do magicznej obrony przed złymi duchami, ludźmi lub nieszczęściami. Noszone są na ciele lub na odzieży, w formie biżuterii, przywieszek, breloczków czy figurek ustawianych w mieszkaniach.

Jednym z najbardziej znanych amuletów jest Nazar, zwany też Okiem Fatimy lub Okiem Proroka – pochodzący z Turcji amulet mający chronić przed „złym okiem”. Nazwa Nazar jest pochodzenia arabskiego i znaczy tyle co „spojrzenie”.

Amulety Nazar wykonane są najczęściej ze szkła. Mają one formę błękitnej kropli lub tarczy z namalowanymi koncentrycznie okręgami, na przemian białymi, jasnoniebieskimi i ciemnoniebieskimi. Z tego względu bywają czasem nazywane „błękitnym okiem.

W Turcji znajdują się wszędzie: na tkaninach, w samochodach, na ścianach, lustrach, noszonych jako biżuteria.

Pochodzenie Nazaru wiąże się ze starodawnymi wierzeniami, dotyczącymi rzucania złego uroku i nie ma podłoża religijnego.

Ludzie wierzą, że gdy na coś patrzą i się tym zachwycają to z powodu ich spojrzenia osoba czy przedmiot jest narażony na działanie złych mocy i może stać się coś pechowego. Można to porównać do naszego polskiego „odpukiwania w niemalowane drewno”, czy wiązanie czerwonej wstążeczki aby czegoś nie zapeszyć.

Oko Proroka to najczęściej przywożona pamiątka z Turcji.

 

wp
wp