Wp Horoskopy Partner
serwisu:
Wrozbyonline-logo
MENUmobilemobile

Znaki wróżebne i przesądy cz. II

Facebook-no-circlePodziel się Fb-messengerWyślij
Skontaktuj się z autorem
Inessa

Inessa

niedostępny
Znaki wróżebne i przesądy cz. II
Inessa Inessa 2016-07-28 00:00

Przesąd (zabobon) – bezpodstawna, uparcie żywiona i niewrażliwa na argumentację wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami.

Wypływać ono może ze stereotypów zakorzenionych w tradycji i kulturze. Jest pozbawione racjonalnych podstaw i niemożliwe do weryfikacji.

Najczęściej jest pozostałością dawnego systemu wierzeń, uważanego za przestarzałe formy magii, przejawy ciemnoty i zacofania (tak traktowano „pogańskie” wierzenia dawnych Słowian po wprowadzeniu w Polsce religii chrześcijańskiej).

Nazwa zabobon pochodzi od tzw. bobonienia – niewyraźnego, mrukliwego sposobu wypowiadania słów przez wróżbitów w trakcie obrzędów kultowych.

A oto najpopularniejsze przesądy zakorzenione w naszym życiu.

Grabarz – Spotkanie idącego w twoim kierunku grabarza to zły omen, na ogól zapowiadajaca ciężką chorobę.

Guzik – Zapięcie guzika w niewłaściwej dziurce jest zapowiedzią pecha.

Gwizdanie – Gdy gwiżdże kobieta zachęca w ten sposób złe duchy do odwiedzin.

Halka – Gdy widać halkę lub majtki spod sukienki świadczy to o tym, że dziewczyna jest bardziej kochana przez ojca niż matkę.

Iskry – Kiedy iskry pryskają z ogniska spotkasz się z zawiścią i złośliwością.

Jajko – Rozbić jajko to zapowiedź dobrych wiadomości, lecz gdy jajko upadnie i się nie rozbije lub tylko pęknie należy spodziewać się pecha. Gdy po zjedzeniu jajka, pozostałą skorupkę rozgnieciesz łyżeczką zabezpieczysz się od nieszczęść. Gdy spalisz skorupkę, kury nie będą się nieść.

Kichanie – Kichnięcie w prawą stronę to zapowiedź pieniędzy, kichnięcie w lewo to zapowiedź rozczarowania. Nieraz kichanie związane jest z określonymi dniami tygodnia: kichnięcie w poniedziałek strzeż się niebezpieczeństwa, we wtorek – będziesz całował obcego, w środę – otrzymasz list, w czwartek – dostaniesz coś lepszego niż list, w piątek – nadchodzi nieszczęście, w sobotę – przed tobą podróż, w niedzielę – następnego dnia spotkanie z ukochanym.

Kości – Jeśli spalisz kości wołowe nadejdzie wielki smutek, ubóstwo. Spalenie kości drobiu lub rybich ości oznacza, że ktos ciebie oczernia.

Krzewy – Na spacerze zaczepić ubraniem o krzew lub cierń to pomyślny znak, zysk pieniężny.

Księżyc w nowiu – Gdy zobaczysz księżyc w nowiu przez szybę, szkło, to niedobry znak. Gdy widzisz taki księżyc potrząśnij przedmiotami lub monetami srebrnymi a zapewnisz sobie powodzenie. Plany i przedsięwzięcia rozpoczęte w nowiu zakończą się sukcesem.

Kwiat głogu – Przyniesiony do domu przed 1 maja ściągnie na ciebie nieszczęście.

Lustro – Rozbicie lustra to siedem lat nieszczęść. Otrzymanie lustra w prezencie to również zapowiedź pecha.

Łóżko – Ustawienie łóżka głową na północ to zapowiedź krótkiego życia, na południe zapowiedź długiego życia, na wschód bogactwo, na zachód podróże.

Łyżka – Upuszczenie łyżki oznacza wizytę dziecka lub młodej osoby. Położenie łyżki na widelcu zapowiada szczęście lecz przerwane przez problemy.

Materac – Gdy odwrócisz materac nogami ku głowie nigdy nie staniesz na ślubnym kobiercu. Nigdy nie przekładaj materaca w piątek, pech murowany.

Miejsce urodzenia – Gdy odwiedzisz swoje miejsce urodzenia w późniejszych latach będziesz żył dłużej.

Mycie się – Mycie się w wodzie, z której korzystał ktoś przed tobą oznacza kłótnie z ta osobą. Jeśli po myciu spleciesz dłonie nad woda unikniesz kłótni.