Wp Horoskopy Partner
serwisu:
Wrozbyonline-logo
mobilemobile

Wrotycz pospolity - właściwości i zastosowanie

Wrotycz pospolity - właściwości i zastosowanie
Tarocistka Bari Tarocistka Bari 2021-02-23 13:31

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) to roślina z rodziny astrowatych, występująca na terenie Europy i w niektórych regionach Azji z umiarkowanym klimatem. Rośnie w dużych kępach i ma pomarańczowo-żółte kwiatki, rosnące w delikatnie spłaszczonych koszyczkach. Roślina z wyglądu dość pospolita, ale w swojej mocy już dość potężna.

Wrotycz pospolity - zastosowanie

Wrotycz doskonale odciąża wątrobę po zbyt obfitych i ciężkich posiłkach, likwiduje wzdęcia i działa moczopędnie. Ma działanie antywirusowe i przeciwzapalne, można go stosować przy leczeniu także uporczywych ran. Kiedyś miał szerokie na wszelkie kłopoty ze strony układu pokarmowego, jednak obecnie jest stosowany głównie zewnętrznie z powodu zawartego we wrotyczu tujonu. Stosowanie wewnętrzne musi być bardzo ostrożne, wiec osoby mające niewielkie pojęcie na temat ziół powinny poprzestać na zastosowaniu zewnętrznym.

Z wrotyczu można przygotowywać nalewki: 1 szklankę ziela wsypać do słoika, zalać 1 szklanką czystej wódki i po zakręceniu odstawić w ciemne miejsce. Po tygodniu dobrze przecedzić przez gazę i przelać do buteleczki. Stosować tylko zewnętrznie do nacierania przy reumatyzmie czy do rozgrzewania.

Odwar z wrotyczu stosuje się do okładów w sytuacjach, kiedy nie ma pod ręką nalewki lub skóra wymaga delikatniejszego preparatu. Przygotowuje się go w następujący sposób: w niewielkim garnuszku zagotować około pół litra wody, wyspać do niej 3 łyżki suszonego lub świeżego ziela wrotyczu. Na niewielkim ogniu gotować pod częściowym przykryciem. Odstawić do całkowitego wystudzenia, a potem przecedzić.

Olejek eteryczny tujon

Tujon (thujon) to substancja chemiczna pod postacią olejku eterycznego, występująca w wielu roślinach także we wrotyczu. Tujon jest dla ludzi trujący, gdyż blokując w organizmie receptory odpowiadające za stan spoczynku, pobudza mięśnie powodując ich niepożądane napięcie czy też drżenie.

Odstrasza owady oraz domowe zwierzęta

Zapach wrotyczu nie każdy lubi, gdyż jest dość specyficzny. Na pewno nie lubią go owady takie jak muchy, komary, mrówki, a także mole czy nawet kleszcze. Posiadacze kotów doskonale wiedzą, jak czasami trudno upilnować wazon z kwiatami na stole. Jednak wystarczy do wazonu wstawić kilka łodyżek wrotyczu, a żaden kot nie podejdzie. Latem warto rozgniatać w dłoniach drobne kwiatki i przecierać odsłonięte ramiona lub nogi. Zadziała to odstraszająco na komary.

Stosujmy zioła, bo potrafią zdziałać cuda, jednak pamiętajmy, aby nie używać ich bez dokładnej wiedzy. Natura pomaga, ale potrafi także zaszkodzić w przypadku niefrasobliwości.