Wp Horoskopy Partner
serwisu:
Wrozbyonline-logo
MENUmobilemobile

Rozmaryn - zdrowie i magia w doniczce

Facebook-no-circlePodziel się Fb-messengerWyślij
Skontaktuj się z autorem
Amber

Amber

dostępny
Rozmaryn - zdrowie i magia w doniczce
Amber Amber 2017-01-10 00:00

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) jest aromatycznym, wiecznie zielonym krzewem, który dorasta nawet do dwóch metrów wysokości.

Roślina ta znana jest głównie jako aromatyczna przyprawa, która od czasu do czasu zagości w naszej kuchni, lecz zdecydowanie używamy jej zbyt rzadko. Świeży rozmaryn początkowo może nas odstraszać swoimi skórzastymi listkami i ostro-gorzkim smakiem, dlatego poleca się, aby gałązkę najpierw ogrzać np. w piekarniku lub na suchej patelni.

Zdrowie w doniczce:                                                                                   

rozmaryn jest ziołem bogatym w witaminy, minerały i drogocenne olejki. W Jego składzie warto przede wszystkim wyróżnić witaminę A i C, żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez, gorycze (wspomagające układ trawienny) oraz olejki: cyneol, pinen, cymen, borneol oraz rozmarycynę. Szczególnie polecany jest dla osób odczuwających niepokój, napięcie, zmęczenie i stres. Wspomaga nas przy kłopotach trawiennych - niestrawności i braku apetyt. Rozgrzewa, pobudza, wzmacnia pamięć. Stosowany w postaci naparu ma właściwości żółciopędne. Dzięki działaniu rozkurczającemu - łagodzi bóle żołądka i chroni nas przed wrzodami żołądka. Olejek rozmarynowy ma właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze. To właśnie z liści rozmarynu możemy uzyskać antyseptyczny środek do mycia przyborów w łazience. Ekstrakt pozyskany z tej rośliny wspomaga nas w walce z cukrzycą - obniża bowiem poziom glukozy we krwi i stymuluje wydzielanie insuliny. Olejek dodany do kąpieli - rozgrzewa i odpręża. Najnowsze badania wskazują nam także, że związek karnozol-terpen, który obecny jest w rozmarynie, chroni przed przerzutem komórek rakowych na inne narządy. To bardzo istotna wiadomość, kiedy pragniemy uchronić się przed nowotworem.

Magia o zielonych liściach:

stosowanie ziół, minerałów i olejków jest powszechne przy tworzeniu wszelkiego rodzaju czarów i rytuałów. Niekiedy już szczypta któregoś z daru natury wystarczy, aby wspomóc naszą intencję i sprowadzić do życia tę energię, która najbardziej jest nam potrzebna. Rozmaryn gości przede wszystkim w magii miłosnej, ochronnej i oczyszczającej. Od zamierzchłych czasów uważany jest za symbol miłości, trwałości i lojalności. Dodawany do napojów i potraw ukochanej przez nas osoby - ma nam zapewnić szczerą i bogatą w dobre doznania miłość. Osobom samotnym polecany jest jako wzmocnienie energii przyciągania właściwych osób do naszego życia. Dla osób prowadzących własny biznes i pragnących rozwoju zawodowego - ma nieść powodzenie, zredukowanie negatywnych emocji i wzmocnienie pewności siebie. Odkryty w krajach śródziemnomorskich rozmaryn służył również odpędzaniu negatywnych energii i koszmarów sennych - gałązki krzewu ozdabiały domy i budynki gospodarcze. Dziś w szczególności polecany jest do kąpieli oczyszczających, namaszczania świec i tworzenia własnych rytuałów i czarów.

Szeroki wachlarz zastosowań bardzo zachęca do tego, aby zaprosić rozmaryn do swojego życia. Nasz kuchenny zielnik nie będzie kompletny, gdy zabraknie w nim tego wspaniałego zioła.

Pozdrawiam Was gorąco,