Wp Horoskopy Partner
serwisu:
Wrozbyonline-logo
MENUmobilemobile

Optymizm i pesymizm

Optymizm i pesymizm
Urszula Urszula 2020-01-20 15:17

Czy zdajemy sobie sprawę, że optymizmu można się nauczyć? Otóż tak, możemy sami sobie wypracować zmiany zachowań i pozytywne myślenie.  Nie chodzi o radość, rozchichotanie i sztuczny uśmiech od rana do wieczora, każdego dnia, ale  ważne by porzucić negatywne myślenie, negowanie wszystkiego, wątpienie we wszystko co  może być pozytywne. Czas by być teraz, dziś, tu. Umieć cieszyć się drobnostkami, zauważać dobre i małe  gesty u innych, dostrzegać najmniejszy promyk słońca, nawet gdy leje deszcz i wieje wiatr. Nie trzeba wracać do negatywnych, tragicznych czy smutnych wydarzeń z życia, nie trzymać się ich kurczowo.

Trzeba próbować zamknąć poprzednie etapy życia, aby móc rozpocząć nowy i lepszy etap. Nie trzymajmy się kurczowo przeszłości. Żyjmy dziś, tu i teraz. Potrzebujemy równowagi, obowiązków, przyjaciół, miłości, radości. Umiejętności brania i dawania, dzielenia się radością i smutkiem, nadziei, dowartościowania. Przez to, że tkwimy wciąż w przeszłości, przywołujemy dawne obrazy z przeszłości, to  pozytywne emocje gasną w nas. Nie pozwalamy na rozwój, cofamy się i zamykamy w sobie, gaśniemy emocjonalnie, nie potrafimy tego procesu zatrzymać. Potrzebujemy pomocy. czasem wystarczy rozmowa z bliską osobą, która uświadomi nam, że mamy powody do radości, bo jesteśmy sprawni, zdrowi, mamy pracę, mieszkanie, słyszymy, widzimy, mamy z kim porozmawiać..... bywa, że taka rozmowa pomoże, postawi do pionu. Ale też zdarza się często, ze trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Nie bójmy się tego. 

Jeśli sami sobie nie radzimy, popadamy w coraz głębszy smutek i zwątpienie, w beznadziejność, to koniecznie korzystajmy z porady i pomocy specjalisty. Szkoda każdego dnia by tkwić w tym smutku i beznadziejności. Co może nam poprawić nastrój? Po pierwsze należy akceptować siebie samego, lubić się, kochać się, cenić się. Lubić swoje wady i zalety, dostrzegać swoje talenty, uzdolnienia, wszystkie zalety, choćby było to tylko nap gotowanie, ale jest zdolność  i to jest bardzo  ważne. Również dobre relacje rodzinne, towarzyskie są ważne, przyjaźnie, zrozumienie przez innych, nie współczucie tylko zrozumienie właśnie, zainteresowanie nami,  pomagają przetrwać trudny czas. Aktywność, sport, spacery, świadomość, że jest się potrzebnym,  zainteresowania, rozwijanie zainteresowań, uwalniają umysł od negatywnych myśli, poprawiają samopoczucie, poprawiają jasne myślenie, wprawiają w radość, dodają pewności siebie. Dają poczucie sensu. W każdej sytuacji ważne jest, aby nie być samotnym, aby mieć z kim rozmawiać. Nie tłumić smutku, gniewu, żalu, negatywnych myśli, tylko otwierać się, mówić o swoich odczuciach, o problemach, o porażkach i sukcesach. Do depresji często  prowadzi nas właśnie tłumienie w sobie negatywnych uczuć, i braku uczuć, zrozumienia  i zauważenia ze strony bliskich lub samotność. A droga do optymizmu nie prowadzi więc przez zaprzeczanie tych uczuć. Przeciwnie, zaakceptowanie i wyrażanie tych uczuć jest właśnie pierwszym krokiem do wyjścia z depresji. Droga na zewnątrz jest często drogą przez nasze wnętrze. Trudne sytuacje nie trwają wiecznie, czas jest potrzebny nam wszystkim, aby przetrwać. W trudnych sytuacjach ważne są zasady aby po pierwsze być z ludźmi, aby zaakceptować ból fizyczny i psychiczny jako część naszego życia, i uświadomić sobie, że to ja właśnie sam/sama decyduję o tym jak żyję. Tylko ja decyduję,  nikt inny nie decyduje o moim życiu. Mark Twain powiedział, że życie nie składa się ani głównie, ani nawet w większej części z faktów i wydarzeń. Składa się głównie z burzy myśli, która nieustannie szaleje w umyśle. Pozwólmy sobie na szczęście, korzystajmy z życia i z jego  wszystkich aspektów każdego dnia, cieszmy się chwilą, drobiazgami, słońcem i deszczem, zimnem i upałem, goryczą i słodyczą, wszystkim,  byle w równowadze. Bycie pesymistą i optymistą to nasza świadoma decyzja. Kontrolujmy nasze nastroje. Nasze myśli a nie wydarzenia zewnętrzne kształtują nasze nastroje i usposobienie. Bądźmy szczęśliwi, otwarci, życzliwi, pomocni dla wszystkich. 

 Wszystkiego dobrego na cały rok 2020 rok