Wp Horoskopy Partner
serwisu:
Wrozbyonline-logo
mobilemobile

Katarzynki

Katarzynki
Yosei Yosei 2020-11-19 11:52

Katarzynki to polska tradycja, męski odpowiednik Andrzejek. Były obchodzone w wieczór z 24 na 25 listopada, w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W tę  nocy odbywały się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku oraz  poszukiwania  nowej partnerki.

Święta Katarzyna jest patronką m.in. filozofów, kolejarzy i adwokatów, ale przede wszystkim cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać kobietę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński.

Mężczyźni podkładali elementy kobiecej garderoby lub ptasie pióro pod poduszkę – miały one sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej. „W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny”. Gdy przyśniła się kura, to oznaczało, że wybranką będzie  pannę. Jeśli to była czarna kura, oznaczało wdowę. A gdy, w śnie wyjawi się kura z kurczętami, to przepowiednia wdowy  z dziećmi. Za dobry znak uważano sen o sowie, za zły omen sen o czarnym lub siwym koniu – takie sny prorokowały starokawalerstwo.  Mężczyźni podkładali też elementy kobiecej garderoby lub ptasie pióro mające sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej.  Wyciągali też karteczki z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami, które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane. Towarzyszyć temu mógł wierszyk:

„Wskaż proszę wróżbo wybrankę
Żonę i przyszłą kochankę
Wyciągam karteczki cztery
Są jej imienia litery”

W wigilię św. Katarzyny jak w  Andrzejki przypadał czas miłosnych i matrymonialnych  wróżb, ale przeznaczonych wyłącznie dla kawalerów. To w tę noc kawalerowie recytowali tekst:

„Hej! Kasiu, Katarzynko
Gdzie szukać cię dziewczynko
Wróżby o ciebie zapytam
Czekaj – wkrótce zawitam
Bawmy się więc w Katarzyny
Szukajcie chłopaki dziewczyny
Zapytać więc trzeba wróżby
A nuż potrzebne już drużby.”

Najbardziej znanymi wróżbami wykonywanymi samodzielnie przez poszukującego były:

Gałązka wiśni ucięta w ten wieczór  i wstawiona do wody. Gdy gałązka zakwitła na Boże Narodzenie, oznaczało to, że ślub odbędzie się w ciągu roku a może nawet w najbliższym karnawale.

Kubeczkowe wróżby -  polegały  na losowaniu ukrytych pod kubkami symbolicznych przedmiotów  (np. obrączka), przypływ majątku (np. monety), dobrą pracę (zboże), chwilowy zastój (pusty kubek). Wtedy też wypowiadano następujące słowa: „Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać.”

Polecam przywróćmy tą tradycję- mówię to ja Wasza Wróżka Kasia (Yosei)