Szukaj horoskopu

Tradycja Wielkiego Tygodnia

Aleksandra Zumkowska-Pawłowicz | 2011-04-18 (11:19) | 3 opinie

  A A A
Tradycja Wielkiego Tygodnia Ostatni tydzień przed Wielkanocą to wspominanie niezwykle ważnych wydarzeń w życiu Chrystusa

To jeden z najbardziej wyjątkowych tygodni w całym roku. Dla każdego chrześcijanina jest momentem zadumy i przemyśleń. Nie jest łatwym czasem, upamiętnia wszak ostatnie dni życia Chrystusa.

Wydarzenia Wielkiego Tygodnia
Ostatni tydzień przed świętami Wielkanocnymi to wspominanie niezwykle ważnych wydarzeń w życiu Chrystusa. Jego ostatnie dni przed ukrzyżowaniem obfite były w istotne dla Chrześcijan, historyczne zdarzenia. To między innymi wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, ostatnie dyskusje Chrystusa w świątyni, przepowiednie Chrystusa o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, a także Ostatnia Wieczerza i Ukrzyżowanie, a na koniec radosne Zmartwychwstanie Chrystusa.

Historia
Pierwsze obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczęto prawdopodobnie już ok. III wieku naszej ery. Były to dni przygotowań do upamiętniania ukrzyżowania i zmartwychwstania zbawiciela. Podobnie jak dziś, wierni czekali na to najważniejsze święto religijne w roku. Ważnych zmian w obchodach dokonał m.in. papież Pius XVII, który w 1955 roku zarządził aby wszystkie msze Wielkiego Tygodnia odbywały się w godzinach wieczornych tak by wszyscy mogli w nich uczestniczyć po zakończeniu swoich obowiązków.


Wielka Niedziela
Pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia jest Palmowa Niedziela. Upamiętnia ona wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie był hucznie witany przez tłumy ludzi. Chrystus, na osiołku, wjechał do miasta by uzdrowić chorych i pomagać ludziom potrzebujących odkupienia i pocieszenia. Tłum rzucał pod nogi Jezusa gałązki, ludzie kłaniali się i witali go jak króla. A przecież ci sami ludzie już wkrótce będą wołać o jego ukrzyżowanie. Ci, którzy z wdzięczności rzucali się przed nim na kolana będą żądać śmierci Jezusa. Dlatego Niedziela Palmowa jest czasem niezwykle ważnych przemyśleń. Kapłani często mówią o kruchej naturze ludzkiej i o tym, jak łatwo zmienić poglądy pod wpływem tłumu.1 2 z 2

Tagi: wielki tydzień | wielkanoc | wielka sobota

oceń
0
1
Podziel się
 

Czytaj r�wnie�:

Wielki Tydzień
Niedziela Palmowa
Przesądy Wielkiego Tygodnia
Wielki Tydzień wiernych obrządków wschodnich

Opinie

Ocena: 0 [0]
~kbks [2011-04-23 07:28]

Bo jesteś za mały
żeby zrozumieć dla czego ten Tydzień jest Wielki

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~poiformowany..... [2011-04-23 07:24]

PSEUDOCHRZESCIJANSTWO..
I JEGO OBRZEDY NIE MIALY I NIEMAJA NIC WSPOLNEGO Z BOGIEM BIBLII I JEGO SYNEM...!!! Dla rozumnych...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~poiformowany..... [2011-04-23 07:23]

PSEUDOCHRZESCIJANSTWO..
I JEGO OBRZEDY NIE MIALY I NIEMAJA NIC WSPOLNEGO Z BOGIEM BIBLII I JEGO SYNEM...!!! Dla rozumnych...

odpowiedz

Nasi eksperci

Horoskop na email dla Ciebie

zodiaki

akceptuję regulamin