Szukaj horoskopu

Tradycja Nocy Świętojańskiej

Anna Smolec | 2011-06-21 (13:53) | opinie

  A A A
Tradycja Nocy Świętojańskiej Noc Świętojańska to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca,obchodzone w najkrótszą noc

Są na świecie miejsca gdzie historia wycieka z każdej możliwej szczeliny, spogląda z każdego muru, drzewa, kamienia przydrożnego. Co do naszej rodzimej prehistorii, to nie zachowało się zbyt wiele posągów Swaroga czy Swarożyca, a z pewnością nieporównywalnie mniej, niż oblicz Zeusa, Ateny czy Izydy.
Przeciętny Polak o praprzodkach wie mniej więcej tyle, ile przeczytał w Starej Baśni Kraszewskiego, zobaczył w filmie Hoffmana. Co do prasłowiańskich korzeni to czasem nieświadomie używa się sło wa „kołacz” czy „libacja”, gdzie etymologia słów jest związana z kulturami słowiańskim. Znikome szczątki mitologii naszych przodków przetrwały w folklorze i legendach. Przeżytki obrzędów Prasłowian przechowywano do średniowiecza, zaś w formie silnie przekształconych reliktów dotrwały do czasu zaniku kultury chłopskiej w XIX i XX w.
Tym bardziej zastanawiające jest zjawisko, które nasila się ostatnio na przełomie czerwca i lipca w całej Polsce. Fala zabaw - pikników pod wdzięcznymi nazwami: noc świętojańska, wianki, sobótka.
Czy tylko z nazwy nawiązują do prasłowiańskich obrzędów ognia i wody? Czy są rzeczywistą promocją naszych kulturowych korzeni? A może tylko chwytliwym sloganem, marketingowym hakiem?
Nawet jeśli dominującym celem jest zabawa czy promocja miasteczka bądź regionu, to mimowolnie dzieje się rzecz następująca, przywołane zostają pradawne obyczaje i obrzędy. Tak jak i przed wiekami, pod rozgwieżdżonym czerwcowym niebem, przy dźwiękach muzyki wygrywanej na prymitywnych instrumentach (dojnica, sopiłka, telenka, dudy), panny puszczają wianki na wodę, palone są świece i ogniska, ludzie tańczą i bawią się celebrując najkrótszą noc w roku.

Jeszcze w końcu XVI w., Marcin z Urzędowa (autor Herbarza polskiego) pisał:„ (…)w wilią św. Jana niewiasty ognie paliły, śpiewały, diabłu cześć i modła czyniąc; tego obyczaju pogańskiego do tych czasów w Polszcze nie chcą opuszczać, ofiarowanie z bylicy czyniąc, wieszając po domach i opasując się nią, czynią sobótki, palą ognie krzesząc je deskami”. Niewiele wiemy o wierzeniach Słowian. Mitologia wschodniej Europy niestety rozpływa się we mgle epoki przedchrześcijańskiej. Greccy misjonarze uznali, że Słowianie posiadają mitologię prymitywną. Ich stare wierzenia nie ostały się pod naciskiem oficjalnego stanowiska. Obalano kult pogański, gdyż chrześcijaństwo otwierało równocześnie drogę wpływom cywilizacyjnym.

1 2 3 4 z 4

Tagi: noc świętojańska | noc kupały | sobótka

oceń
2
2
Podziel się
 

Czytaj również:

Perkunowy Kwiat
Sobótka. Noc miłości i czarów
Sobótka. Noc miłości i czarów
Noc Kupały
Jańskie legendy
Świętojańskie wróżby i czary
Moc ognia

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Nasi eksperci

Horoskop na email dla Ciebie

zodiaki

akceptuję regulamin