Szukaj horoskopu

Świąteczne przesądy

Magdalena Lalik | 2013-12-20 (11:19) | 9 opinie

  A A A
Świąteczne przesądy
To co zdarzyło się w Wigilię, miało wpływ na cały następny rok. I dlatego dzień ten pełen był cudów, magicznych rytuałów i obyczajów, które miały przynieść pomyślność i szczęście

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, bogaty nie tylko w zwyczaje, ale też w przesądy. Dostosowanie się do wielu z nich ma pomóc nam przeżyć kolejny rok w zdrowiu i szczęściu, u boku kochających nas ludzi. Warto poznać najważniejsze i, podczas najbliższych świąt, wypróbować jak działają.

Pierwsza gwiazda

Zgodnie z tradycją do wigilijnej kolacji rodzina i bliscy zasiadają dopiero wtedy, gdy na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazda. To nic innego jak symboliczne nawiązanie do znanej wszystkim Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa. Według Biblii po wschodniej stronie nieba ujrzeli ją Trzej Królowie.


Pierwszy gość

W Wigilię nawet goście przynoszą szczęście, pod warunkiem, że są to mężczyźni. Przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie osobnik płci męskiej, przetrwał od wieków. Najlepiej, by był jak najmłodszy. Gdy w domach pojawiły się telefony, okazało się, że szczęście przynosi również mężczyzna telefonujący.

Nie szyj

Wigilia to dla wielu gospodyń dzień ciężkiej pracy. Nie brakuje osób, które w tym dniu kończą porządki, stroją choinkę czy robią ostatnie świąteczne zakupy. Poza tym w wielu zakładach to normalny dzień pracy. Czego nie wolno robić podczas ostatnich przygotowań w wigilijny dzień? Przede wszystkim szyć. Dawno temu uważano, że ta czynność szczególnie lubiana przez demony wody, które mogą zjawić się wszędzie tam, gdzie zakaz złamano.

Zimna woda

Woda, według wierzeń, może też przyciągać dobre zdrowie i samopoczucie na cały nadchodzący rok. Kiedyś, aby tak się stało, należało wstać bardzo wcześnie rano i umyć się w zimnej wodzie pobliskiej rzeki czy strumienia. Choć czasy się zmieniły i o strumień wokół domu teraz ciężko, można ochlapać się zimną wodą z kranu. Podobno działa tak samo.

Łuski karpia

Podczas Wigilii na polskich stołach tradycyjnie już gości karp na sto sposobów. Okazuje się, że warto go przygotowywać samodzielnie, bo tylko w ten sposób możemy zdobyć łuski tej ryby. Jak się okazuje, są one bardzo cenne. Nie brakuje osób, które pozostawiają w portfelu łuski z karpia, mające w nadchodzącym roku przynieść szczęście i dostatek.

Sianko

Powszechnie uważa się, że wkładane pod wigilijny obrus sianko jest chrześcijańską tradycją, zachowaną na pamiątkę żłobu, w którym był położony po urodzeniu Jezus Chrystus. Jednak tak nie jest. Już w czasach pogańskich siano było ofiarą dla boga Ziemiennika, co ludziom miało zapewniać dostatek.
Choć może wydawać się to dziwne, badania mówią, że coraz więcej osób wraca do tej tradycji i wkłada siano pod obrus. Może warto więc przypomnieć sobie zwyczaje z Warmii i Mazur. Podczas Wigilii, kiedy biesiadnicy siedzieli przy stole, spod obrusa ciągnięto słomki. Osoba, która wyciągnęła słomkę prosta, w nadchodzącym roku czekało życie proste, bez niebezpieczeństw. Gdy słomka była pokrzywiona, to nieszczęśnika w kolejnym roku czekało roku życie kręte.

Światło świecy

Równie ważne jak opłatek czy potrawy, było światło towarzyszące wieczerzy wigilijnej. Na stole zawsze powinna pojawić się świeca. Stawia się ją na środku stołu. Świeca musi palić się przez całą wigilię. Jeśli zgaśnie lub gdy ktoś ją przypadkowo zdmuchnie, w nadchodzącym roku ktoś w rodzinie umrze.

Miejsce przy wigilijnym stole

Zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia szczególnie upowszechnił się w XIX wieku. O tym zwyczaju w wielu domach nie zapomina się do dziś. Tak jak kiedyś, na stole stawia się osobne nakrycie dla gościa, który może się niespodziewanie pojawić. Niektórzy wierzą, że nakrycie przeznaczone jest dla zmarłego w danym roku członka rodziny. Tradycja mówi, by nakryty stół pozostawić do rana, aby umarli mogli w nocy zasiąść do swojej wieczerzy.Tagi: wigilia | przesądy | pierwsza gwiazdka | sianko

oceń
67
14
Podziel się
 

Opinie

Ocena: -21 [31]
~peter [2013-12-24 17:29]

Być katolikiem - obciach na całego.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Ikke [2013-12-25 01:22]

a ja zawsze w wigilie klade pod talerze monety, ma to przyniesc dostatek. Stawiam tez dodatkowy talez dla niespodziewanego goscia.maz sie z tego troche smial.(nie jest Polakiem i mieszkamy za granica i tutaj nie obchodza wigilii ) Pare lat temu taki niespodziewany gosc przyszedl kiedy stol byl nakryty i mielismy zaczac jesc. W dzwiach pojawil sie nie znany mi mezczyzna. Okazalo sie ze pare lat temu pracowal z moim mezem byl samotny Troche sie zmieszal jak zobaczyl Ăźroczyscie nakryty stoli chcial sie wycofac , ale ja nawet okiem nie mrugnelam i zaprosilam go do stolu.No i co- powiadzialam mezow z zadowoleniem-jednak sie przyda ten dodatkowy talerz. :-)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -11 [35]
~Anty [2013-12-24 09:11]

Mamy XXI wiek. Czy nie ma żadnej nadziei, że ta ciemnota i zabobony się kiedyś skończą? Czy ten cały coroczny cyrk, który w istocie jest jedynie nakręcany przez handel, kiedyś się skończy? Czy nie szkoda wam wszystkim czasu, marnowanego każdego roku na te ciemnotę i zabobony?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [4]
~ooooooooooooooooo [2013-12-24 21:39]

a w biblii pisze według wiary waszej niech się wam stanie nie wierzcie w bzdury.

odpowiedz

Ocena: -2 [12]
~widzacy [2013-12-24 13:03]

..jak to u katolikow,nie mających nic wspólnego z Bogiem biblii...!!!

odpowiedz

Ocena: +6 [22]
~rapboy [2013-12-24 11:31]

Gusła przesady zabobony plus komercja i mamy Prawdziwie katolickie świeta

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +6 [12]
~ama [2013-12-24 12:08]

po kolacji nalezy zostawic talerze na stole, nie sprzatac jedzenia, poniewaz noca przybywaja posilic sie duchy przodkow - nastepny zwyczaj laczy sie z wiara w przybywajace z zaswiatow dusze - zanim siadziesz , strzepnij lekko siedzenie krzesla, fotela czy kanapy, zeby nie usiasc na dchu przodka, bo jesli go lub ja przygnieciesz, bedziesz mial prze...bany caly nastepny rok !

odpowiedz

Ocena: +7 [13]
~wtpróżniony [2013-12-24 11:39]

poranna kupa - nic już nie męczy wtedy - szczęście na dzień cały

odpowiedz

Ocena: +11 [13]
~on50 [2013-12-24 09:38]

To z "Zimną wodą" odnosi się do Świąt Wielkanocnych nie do Bożego Narodzenia...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Nasi eksperci

Horoskop na email dla Ciebie

zodiaki

akceptuję regulamin