Szukaj horoskopu

Przesądy Wielkiego Tygodnia

Olga Mojsiejuk | 2012-04-02 (10:05) | 3 opinie

  A A A
Przesądy Wielkiego Tygodnia Pierwszym dniem rozpoczynającym obrzędy Wielkiego Tygodnia jest Niedziela Palmowa

Wielki Tydzień to w chrześcijańskiej tradycji okres poprzedzający Wielkanoc. Pierwsze wzmianki o Wielkim Tygodniu sięgają III wieku naszej ery.
Każdy dzień Wielkiego Tygodnia w chrześcijańskiej liturgii upamiętnia wydarzenie Męki Pańskiej i związany jest z określonymi obrzędami.

Siedem ważnych dni
Pierwszym dniem rozpoczynającym obrzędy Wielkiego Tygodnia jest Niedziela Palmowa. Zwyczaj chodzenia z zielonymi gałązkami pojawił się już w IV wieku w Jerozolimie. Wtedy to na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do miasta, chrześcijanie zaczęli odprawiać procesje. Święcenie zielonych gałązek wprowadzono do liturgii chrześcijańskiej w XI wieku.
W poniedziałek Jezus miał spowodować śmierć drzewa figowego, a we wtorek przepowiedzieć swoje zmartwychwstanie. W Wielką Środę Judasz zdradził Jezusa za 30 srebrników. W Wielki Czwartek zaczyna się Triduum Paschalnego. Tego dnia w kościele milkną dzwony. Zastępują je kołatki, których dźwięk ma nawoływać do refleksji i przypominać o pokucie. Wielki Piątek jest dniem żałoby i upamiętnia śmierć Jezusa na krzyżu. W Wielką Sobotę istnieje tradycja odwiedzania się grobów oraz błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny.

Przesądy Wielkiego Tygodnia
Wiele przesądów związanych z Wielkim Tygodniem przestrzega, jakich czynności powinniśmy unikać, aby nie spotkało nas nieszczęście.
Najwięcej zabobonów dotyczyło Niedzieli Palmowej. Zjadanie baź miało zapewnić zdrowie, a biczowanie uchronić przed chorobami.
Według tradycji wszystkie porządki i przyozdabianie domu należy zakończyć przed Wielkim Wtorkiem, gdyż w przeciwnym wypadku mogło to przynieść pecha.
W tradycji ludowej w Wielką Środę na znak zemsty tworzono ze słomy kukły mające symbolizować postać Judasza, które następnie palono, topiono lub zrzucano z wieży kościelnej.
Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia to w tradycji ludowej dni w sposób szczególny poświęcone pojednaniu.
1 2 z 2

Tagi: wielki tydzień | wielki piątek | wielkanoc | wielka sobota

oceń
5
3
Podziel się
 

Czytaj r�wnie�:

Wielki Tydzień
Tradycja Wielkiego Tygodnia
Zwyczaje wielkanocne
Obchody Triduum Paschalnego

Opinie

Ocena: -1 [1]
~ja [2014-04-16 08:29]

Pani Mojsiejuk JAKI PIĘKNY POLSKI JĘZYK!!!!; "W Wielki Czwartek zaczyna się Triduum Paschalnego" :) "W Wielką Sobotę istnieje tradycja odwiedzania się grobów" o zgrozo KTO IM ZA TAKIE PISANIE PŁACI - do szkoły dziewczyno....

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Gienio [2013-03-30 13:13]

Same tylko zakazy.Według tych obrzędów,to w sumie nic nie wolno.

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~sasiek [2013-03-28 16:48]

moze warto wrócic do niektórych tradycji anie tylko KASA SEKS KASA PIENIADZE I WŁADZA ludzie zapomnieli co na prawde jest wazne w zyciu .... a szkoda

odpowiedz

Nasi eksperci

Horoskop na email dla Ciebie

zodiaki

akceptuję regulamin