Szukaj horoskopu

Pierwszy dzień wiosny

Aleksandra Zumkowska-Pawłowicz | 2011-03-21 (11:54) | 3 opinie

  A A A
Pierwszy dzień wiosny Dawni Słowianie uznali, że 21 dzień marca to święto Jare, Matki Ziemi. Poganie nazywali je Ostarą

Pierwszy dzień wiosny od wieków miał dla ludzkości ogromne znaczenie. Równonoc, czyli doba, w czasie której dzień trwa tyle samo co noc, promienie słoneczne padają na równik pod kątem 90 stopni, jest tradycyjnie uważana za koniec mrocznej, groźnej zimy, a początek nowego, pięknego, pełnego nadziei roku. Jest więc dniem magicznym i wyjątkowym.

Dzień Ziemi
Dawni Słowianie uznali, że 21 dzień marca to święto Jare, Matki Ziemi. Poganie nazywali je Ostarą, czy też Sabatem mniejszym. To niezwykle istotne święto, jedno z ważniejszych w całym roku, „Jare Święto (Jare Gody) to jedno z najważniejszych świat w roku. Główne święta rodzimowierców związane są z przemianami przyrody. Jare Święto przypadające na 21 marca to Święto ku czci odradzającego sie życia.” Mówi Maria Bucardi, wróżka, jasnowidz, autorka książek na temat magii. .Początek wiosny i nowego roku miał dla nich ogromne znaczenie. Kończył się czas bardzo trudny, a rozpoczynał nowy, łatwiejszy, pełen życia. Ziemia znów obdarowuje ludzi swoimi plonami. Wszystko budzi się do życia, świat staje się coraz piękniejszy i jednocześnie bardziej przyjazny człowiekowi.

Marzanna, stara tradycja
Nasi przodkowie świętowali ten dzień bardzo hucznie. Palili lub topili kukłę, która symbolizowała odchodzącą zimę. Dziś my przejęliśmy ten zwyczaj i młodzież szkolna nadal chętnie topi w rzekach własnoręcznie wykonane lalki. Nasi przodkowie czynili to w bardzo hałaśliwej atmosferze, wierzono, że krzyki, gra na instrumentach, głośne śpiewy skutecznie odgonią złą zimę. Czy dzisiaj różnimy się od nich aż tak bardzo? Dzieci wszak nie witają wiosny w ciszy i skupieniu.
1 2 z 2

Tagi: 21 marca | pierwszy dzień wiosny | topienie marzanny

oceń
2
3
Podziel się
 

Czytaj r�wnie�:

Wiosenne rytuały
Topienie marzanny
Witaj wiosno!
Wiosenne wróżby i przesądy
Kłopotliwa wiosna
Kłopotliwa wiosna
Wiosna za progiem

Opinie

Ocena: +1 [1]
~Sebastian [2010-03-21 15:55]

A ja
W pierwszym dniu wiosny przyniosłem sobie bazie do wazonu......

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~marzanna [2010-03-20 10:19]

urodzinki
Ja się urodziłam w tym dniu mam nadzieje, że będzie jutro ładna pogoda :)

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~Greeney [2010-03-19 21:30]

Krytyka
Moje pytanie brzmi: Dlaczego więc Chrześcijanie tak krytykują neopogan, skoro nasze tradycje i święta są do siebie tak podobne, przenikają się? A traktują nas jak satanistów.

odpowiedz

Nasi eksperci

Horoskop na email dla Ciebie

zodiaki

akceptuję regulamin