Szukaj horoskopu

Kolędnicy

Aleksandra Zumkowska-Pawlowicz | 2011-12-15 (10:53) | 2 opinie

  A A A
Kolędnicy Tradycyjni, polscy kolędnicy, to przebierańcy, którzy chodzą po domach z życzeniami świątecznymi

Dziś większość z nas kojarzy kolędników z dziećmi biegającymi od mieszkania do mieszkania i zbierającymi drobne od domowników śpiewając, zazwyczaj niezbyt czysto, najprostsze kolędy.
Z reguły już na samo hasło „kolędnicy” ludzie w panice gaszą światła i udają, że ich nie ma lub szybko dają dzieciakom monety by już dłużej nie raczyły mieszkańców swoim kolędowaniem. Prawdziwi kolędnicy wyglądali jednak i zachowywali się zupełnie inaczej.

Zanikający zwyczaj
Tradycyjni, polscy kolędnicy, to przebierańcy, którzy chodzą po domach z życzeniami świątecznymi i noworocznymi. Zwyczaj ten znany jest od lat i dziś, niestety, staje się coraz mniej popularny. Kolędników spotkać można już w niewielu wsiach, gdzie kultywuje się tę barwną tradycję. W większości miejscowości kolędują dzieciaki i młodzież mające ochotę na dodatkowy zarobek lub słodycze. Nie przykładają oni jednak zbyt wielkiej wagi do stroju ani repertuaru.

Pierwsze kolędowania Zwyczaj kolędowania pochodzi z dawnych czasów. Już starożytni Rzymianie w pierwszych dniach nowego roku odwiedzali swoich sąsiadów śpiewając pieśni i składając życzenia. W czasie tych wizyt Rzymianie obdarowywali się także prezentami, spędzali wspólnie czas przy długich rozmowach i, oczywiście, smacznym jedzeniu. W Europie zwyczaj kolędowania zaczął być popularny najprawdopodobniej w średniowieczu, w Polsce natomiast dopiero ok. XVI wieku.
1 2 z 2

Tagi: kolędnicy | kolędowanie

oceń
0
4
Podziel się
 

Czytaj r�wnie�:

Boże Narodzenie na świecie
Opłatek wigilijny
Wigilijne wróżby
Hej kolęda, kolęda

Opinie

Ocena: -5 [5]
~kos [2012-01-06 21:13]

uczą się żebractwa od małego.

odpowiedz

Ocena: -5 [5]
~oks [2012-01-06 21:12]

ja na nich nie czekam.niech kolędują w swoich domach,a nie noszą błoto i marnej jakości śpiew.

odpowiedz

Nasi eksperci

Horoskop na email dla Ciebie

zodiaki

akceptuję regulamin