Szukaj horoskopu

Nowoczesny św. Mikołaj

Aleksandra Zumkowska-Pawlowicz | 2011-12-03 (10:57) | opinie

  A A A
Nowoczesny św. Mikołaj Holenderski Sinter Klaas
Wyjątkowym kultem był otoczony św. Mikołaj w Holandii. Najpierw przedstawiano go tam jako staruszka jeżdżącego na ośle, z czasem osła zamieniono na białego rumaka. Na początku XVII wieku Holendrzy byli jedną z silniejszych grup etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Wraz z nimi do Ameryki dotarł więc kult świętego Mikołaja. Holenderski „Sinter Klaas” stał się z czasem Santa Clausem i przyjął bardziej dobrotliwy wizerunek. Za twórcę współczesnego wyobrażenia Świętego Mikołaja uważa się pisarza Washingtona Irvinga, który opisał „Santa Clausa” w swojej książce z 1809 roku poświęconej historii Nowego Jorku. To on jako pierwszy wpadł na pomysł by Mikołaj prezenty wrzucał przez komin. Później poeta William Gilley dodał do tego obrazku sanie ciągnięte przez renifery.

Mikołaj z butelki
Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak dzięki producentowi Coca Coli. Ten napój był już na początku XX wieku reklamowany przy pomocy dobrotliwego staruszka. Wizerunek świętego Mikołaja, jaki dziś znają nasze dzieci, czyli uśmiechnięty, radosny starszy pan w czerwonym ubraniu utrwaliły marketingowe działania Coca Coli. Na całym świecie ludzie poznali świętego Mikołaja, który lata na swoich czarodziejskich saniach zaprzężonych w sympatyczne renifery. Mieszka w Laponii, a w produkcji zabawek pomagają mu skrzaty, a według niektórych, towarzystwa dotrzymuje mu niezwykle sympatyczna pani Mikołajowa, Merry.

Najważniejsze jednak w całym kulcie świętego Mikołaja nie jest przecież to, jak wygląda czy na czym jeździ, ale fakt, by za jego pomocą na świecie stało się chociaż odrobinę cieplej, przyjemniej, a ludzie stali się hojniejsi i radośniejsi.
1 2 z 2

Tagi: święty mikołaj | 6 grudzień | 6 grudnia | prezenty | Mikołaj

oceń
1
0
Podziel się
 

Czytaj r�wnie�:

Każdy może być Mikołajem?

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Nasi eksperci

Horoskop na email dla Ciebie

zodiaki

akceptuję regulamin